fb twitter gplus email yt
 • Dziedziczenie
 • Prawo spadkowe
 • Subkonto ZUS i konto OFE
 • Zwrot kosztów pogrzebu
 • Pełna wersja serwisu

  Bezpłatna infolinia

  800 217 417

  dok@votum-sa.pl

  Dziedziczenie z ZUS i OFE

  Skorzystaj z naszej wiedzy

  Dziedziczenie

  Dziedziczenie środków z OFE

  Dziedziczenie środków z OFE

  Dziedziczenie ofe

  W ponad dziesięcioletniej praktyce naszej spółki, często spotykamy się z pytaniami, pochodzącymi od naszych Mocodawców: „Czy wiedzą Państwo, co czułam kiedy dowiedziałam się o śmierci męża?”, „Czy można sobie wyobrazić, co przeżywa dziecko, które wychowuje się bez ojca?”. Te pytania padają zazwyczaj w niezwykle dramatycznych sytuacjach – gdy najbliższa osoba umrze, co wywołuje nie tylko ogromny ból i poczucie straty, ale także może znacznie pogorszyć warunki życia rodziny zmarłego.

   

  Zdajemy sobie sprawę, że w takich sytuacjach słowa otuchy mogą nie mieć wielkiego znaczenia. Liczą się czyny i konkretna pomoc – może to być choćby realne wsparcie w uzyskaniu środków pieniężnych, do których najbliżsi zmarłego mają prawo. Dziedziczenie środków z OFE to nadal kwestia, o której wiele osób nie wie zbyt wiele.  Zdecydowanie warto jednak dowiedzieć się na ten temat więcej – wiedza o tym, czy dziedziczenie po śmierci bliskich obejmuje także środki na OFE czy z subkonta w ZUS, może być dla spadkobierców niezwykle cenna.

   

  Jedynie odsetek spadkobierców zdaje sobie sprawę z tego, że po śmierci bliskiej im osoby, która była członkiem OFE, przysługuje im prawo dziedziczenia środków zgromadzonych na rachunku emerytalnym oraz subkoncie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dziedziczenie środków z OFE jest jednak tym samym, co otrzymanie przez spadkobierców innych składników majątku osoby zmarłej, które podlegają dziedziczeniu po śmierci właściciela.

   

  Dziedziczenie środków z OFE

   

  Co więcej, ustawodawca nie nałożył na żaden z tych podmiotów obowiązku informowania spadkobierców o przysługujących im prawach. Oznacza to, że w sytuacji, gdy najbliżsi zmarłego członka funduszu emerytalnego nie zgłoszą się po należne im środki do OFE, dziedziczenie tych pieniędzy nie będzie możliwe. Taka sytuacja z pewnością niekorzystnie wpływa na sytuację materialną rodzin osób zmarłych, którym dziedziczenie środków z OFE mogłoby pomóc utrzymać odpowiedni poziom życia lub choćby w jakimś stopniu podreperować sytuację materialną.

   

  Tymczasem z raportu Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego wynika, że na kontach wszystkich otwartych funduszy emerytalnych może pozostawać ok. 2 mld zł zgromadzonych przez członków OFE, którzy z powodu śmierci nigdy nie skorzystali z przysługujących im świadczeń emerytalnych. Wysokość tych sum może wręcz szokować, należy jednak pamiętać, że wiedza o tym, że dziedziczenie z OFE jest prawem rodzin osób, które przez lata odprowadzały tam składki.

   

   

  zus dziedziczenie

   

  ZUS i OFE – dziedziczenie środków po śmierci

   

  W chwilach żałoby ciężko wymagać od pogrążonej w smutku wdowy lub wdowca, by znaleźli siły na formalności związane z ustaleniem właściwego rachunku emerytalnego, na którym zgromadzone zostały dziedziczone środki pieniężne. Zawiłe przepisy dotyczące dziedziczenia po śmierci osób najbliższych również skutecznie odstraszają potencjalnych spadkobierców od upominania się o swoje.

   

  Mało tego – większość uprawnionych do przyjęcia spadku nie ma pojęcia o istnieniu konta w funduszu emerytalnym czy subkonta, które należały do zmarłego. W takich sytuacjach niezbędna okazuje się pomoc profesjonalnego pełnomocnika, który wyręczy najbliższych w zebraniu przydatnych informacji, zapewni poradnictwo w postępowaniu spadkowym i zagwarantuje terminowe uzyskanie należnych środków pieniężnych.

   

  Jeżeli potrzebujesz więcej informacji odnośnie tego, jak w Twoim przypadku wygląda dziedziczenie środków z OFE i ZUS, a także pomocy w dochodzeniu należnych praw i roszczeń, prosimy o kontakt. Przeprowadziliśmy już wiele tego typu spraw, więc kwestie dziedziczenia po śmierci bliskich osób są nam znane i mamy doświadczenie w uzyskiwaniu świadczeń z tego tytułu dla naszych klientów. Wiemy, jakie dokładnie dokument należy złożyć i do jakich organów się zwrócić. Zdajemy sobie, że najbliżsi krewni zmarłych często nie wiedzą, czy zwrócić się do ZUS czy OFE. Dziedziczenie składek wydaje im się skomplikowane, jednak z naszą pomocą będą mogli odzyskać należne im sumy.

  Skorzystaj z infolinii:

  800-217-417

  Opłata według stawek własnych operatora.

  NAPISZ DO NAS

  Skontaktuj się

  CENTRALA Votum S.A.

  ul. Wyścigowa 56 i,53-012 Wrocław

  tel.:71/ 33 93 400, fax 71/ 33 93 403

  dok@votum-sa.pl, www.votum-sa.pl

  800 217 417

  dok@votum-sa.pl

  © Copyright 2015 - VOTUM S.A - Głos w Twojej sprawie.

  Partner HelpFind
  ^