fb twitter gplus email yt
 • Dziedziczenie
 • Prawo spadkowe
 • Subkonto ZUS i konto OFE
 • Zwrot kosztów pogrzebu
 • Pełna wersja serwisu

  Bezpłatna infolinia

  800 217 417

  dok@votum-sa.pl

  Dziedziczenie z ZUS i OFE

  Skorzystaj z naszej wiedzy

  Dziedziczenie

  Dziedziczenie składek ZUS

  Dziedziczenie OFE /

  Baza wiedzy /

  Dziedziczenie /

  Czy możliwe jest dziedziczenie składek ZUS?

  Czy możliwe jest dziedziczenie składek ZUS?

  pieniadze zus

  Pieniądze odłożone w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) mogą być dziedziczone przez małżonka zmarłego, osoby wskazane przez zmarłego albo spadkobierców zmarłego. Jednak nie dotyczy to wszystkich składek ZUS. Kiedy zatem dziedziczenie składek ZUS będzie możliwe? Czy jeśli chodzi o  środki, które zmarły wpłacał na subkonto ZUD, dziedziczenie również jest mozliwe? Odpowiadamy w poniższym artykule.

   

  W pierwszej kolejności należy ustalić, czy osoba zmarła podlegała tzw. staremu systemowi emerytalnemu, czyli czy odkładała pieniądze na emeryturę wyłącznie w I filarze. Jeżeli tak, to jego spadkobiercy nie będą mieli prawa do dziedziczenia zgromadzanych przez zmarłego funduszy. Zgromadzone środki zostaną przekazane na wypłaty dla innych emerytów.

   

  Dziedziczenie składek ZUS z II filaru

   

  Jednak w przypadku, gdy zmarły odkładał pieniądze na emeryturę w II filarze, przepisy pozwalają na dziedziczenie składek ZUS. Możliwość ta jest zatem ściśle powiązana z podleganiem nowemu systemowi emerytalnemu wprowadzonemu w roku 1999.

   

  Innymi słowy – zmarły musi mieć założony rachunek w Otwartym Funduszu Emerytalnym lub subkonto ZUS (dziedziczenie ich też jest możliwe, choć niewiele osób o tym wie). W roku 2011 zdecydowano, iż część składki z OFE będzie przekazywana do ZUS na specjalnie utworzone subkonto. I to właśnie te pieniądze mogą być dziedziczone.

   

  Warto wiedzieć, że składki na subkoncie, w przeciwieństwie do tych na podstawowym koncie emerytalnym w ZUS, są waloryzowane o wysokość średniego nominalnego PKB, czyli wzrostu gospodarczego plus inflację z ostatnich pięciu lat. Waloryzacja nie może być ujemna co oznacza, że pieniądze zgromadzone na subkoncie ZUS cały czas rosną. Dzięki temu sumy, które wpłaciliśmy na subkonto ZUS, będa wyższe.

   

  Subkonto ZUS – dziedziczenie składek

   

  Do wypłaty pieniędzy z subkonta w ZUS prawo ma:

  • małżonek zmarłego,
  • osoby, które wskazał zmarły (tzw. uposażeni),
  • spadkobiercy zmarłego.

   

   

  dziedziczenie składek z zus

   

  Jeżeli posiadacz subkonta w ZUS był w związku małżeńskim i istniała między małżonkami wspólność majątkowa to wówczas dziedziczenie składek z ZUS przysługuje w połowie małżonkowi za okres, w którym trwała wspólność majątkowa. Pozostała część jest przekazywana uposażonym lub spadkobiercom. Część przypadająca małżonkowi zostanie przekazana transferem na subkonto tego małżonka i powiększy jego przyszłą emeryturę.

   

  Jeżeli natomiast posiadacz subkonta nie miał małżonka to wszystkie środki zgromadzone na subkoncie w ZUS będą wypłacone uposażonym lub spadkobiercom.

   

  Dziedziczenie składek ZUS jest zatem prawem przysługującym osobom wskazanym przez zmarłego lub jego spadkobiercom. Jednak ZUS nie zgłosi się do rodziny zmarłego z informacją o przysługującym prawie i nie wypłaci tych świadczeń automatycznie. To na rodzinie zmarłego i uposażonych ciąży obowiązek powiadomienia odpowiedniego organu o śmierci bliskiego przedstawiając wymagane dokumenty.

   

  Jak ustalić prawo do dziedziczenia składek z subkonta ZUS?

   

  Często rodzina zmarłego nie ma informacji odnośnie tego, czy składki były odkładane na zwykłym koncie emerytalnym, czy też na subkoncie w ZUS. Ma zatem trudności z ustaleniem tego, czy przysługuje im dziedziczenie składek ZUS.  Dodatkowo przeprowadzka oraz porządki w starych dokumentach zmarłego nierzadko kończą się wyrzuceniem dokumentacji, która mogłaby wskazać to, gdzie znajdują się pieniądze

   

  Zatem po śmierci bliskiej osoby ustalenie tego, gdzie trafiały składki emerytalne, warto powierzyć komuś, kto ma duże doświadczenie w tym zakresie i jego udział w postępowaniu wyrówna walkę z ZUS o należne świadczenia po zmarłym. Może to być na przykład kancelaria odszkodowawcza, której eksperci wiedzą, jak uzyskać środki zgromadzone zarówno na subkoncie ZUS (dziedziczenie ich nie jest dla wszystkich uprawnionych oczywistą kwestią), a także świadczenia z Otwartych Funduszy Emerytalnych. Procedury, które należy przeprowadzić, by uzyskać te środki, nie zawsze są komfortowe dla osób pogrążonych w żałobie, dlatego w wielu przypadkach warto zlecić ich dokonanie profesjonalistom.

  Skorzystaj z infolinii:

  800-217-417

  Opłata według stawek własnych operatora.

  NAPISZ DO NAS

  Skontaktuj się

  CENTRALA Votum S.A.

  ul. Wyścigowa 56 i,53-012 Wrocław

  tel.:71/ 33 93 400, fax 71/ 33 93 403

  dok@votum-sa.pl, www.votum-sa.pl

  800 217 417

  dok@votum-sa.pl

  © Copyright 2015 - VOTUM S.A - Głos w Twojej sprawie.

  Partner HelpFind
  ^