fb twitter gplus email yt
 • Dziedziczenie
 • Prawo spadkowe
 • Subkonto ZUS i konto OFE
 • Zwrot kosztów pogrzebu
 • Prawo spadkowe

  odrzucenie-spadku

  Czy dziecko może odrzucić spadek po rodzicach?

  O ile pełnoletnie osoby same mogą taki spadek odrzucić, o tyle małoletnie dzieci w dokonaniu tej czynności potrzebują pomocy. Jeśli chodzi o odrzucenie spadku po jednym z rodziców, konieczna będzie pomoc drugiego rodzica lub opiekuna prawnego. Zobacz, w jaki sposób odrzucić spadek w imieniu niepełnoletniego dziecka.

  CZYTAJ

  Spadek po rodzicach

  Jak uzyskać spadek po rodzicach?

  Aby uzyskać spadek po rodzicach należy przede wszystkim ustalić, czy rodzice pozostawili po sobie testament, w którym wskazali komu i w jakiej części chcieli pozostawić swój majątek. Spadek nabyć można na podstawie testamentu albo ustawy. Jednak to właśnie testament ma pierwszeństwo przed przepisami dziedziczenia. W jaki sposób dochodzić należnego spadku i ustalić jego wysokość? O tym w artykule.

  CZYTAJ

  wspólnota majątkowa

  Czy po rozwodzie można odziedziczyć środki OFE?

  Zgodnie z prawem po rozwodzie pieniądze zgromadzone na rachunku OFE również wchodzą w skład majątku wspólnego małżonków i podlegają jego podziałowi. A co się dzieje ze środkami zgromadzonymi na rachunku OFE w przypadku śmierci członka OFE? Czy były małżonek może liczyć na wypłatę tych środków? Z takim zapytaniem zwróciła się do nas pani Maria, której były mąż zmarł kilka lat po rozwodzie.

  CZYTAJ

  ławka

  Dziedziczenie długów zmarłego – ograniczenia

  Dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza, jako domyślna forma, ma pomóc osobom przyjmującym spadek ograniczyć swoją odpowiedzialność wyłącznie do wysokości uzyskanego w drodze dziedziczenia majątku. Koniec zatem z nieograniczoną odpowiedzialnością za zadłużenia pozostałe po naszych bliskich! Dziedziczenie nie musi już wiązać się z obawą popadnięcia w zadłużenie.

  CZYTAJ

  urząd prawo spadkowe

  System Rejestrów Państwowych – co to jest?

  System Rejestrów Państwowych zapewnia wszystkim urzędom dostęp do ogólnopolskich baz danych, obejmujących m.in. rejestry PESEL, dowodów osobistych czy aktów stanu cywilnego. Dzięki temu, w dowolnym urzędzie gminy złożymy wniosek o wydanie dowodu osobistego, a w wybranym przez siebie urzędzie stanu cywilnego uzyskamy m.in. odpis aktu stanu cywilnego.

  CZYTAJ

  Skorzystaj z infolinii:

  800-217-417

  Opłata według stawek własnych operatora.

  NAPISZ DO NAS

  Skontaktuj się

  CENTRALA Votum S.A.

  ul. Wyścigowa 56 i,53-012 Wrocław

  tel.:71/ 33 93 400, fax 71/ 33 93 403

  dok@votum-sa.pl, www.votum-sa.pl

  800 217 417

  dok@votum-sa.pl

  © Copyright 2015 - VOTUM S.A - Głos w Twojej sprawie.

  Partner HelpFind
  ^