fb twitter gplus email yt
 • Dziedziczenie
 • Prawo spadkowe
 • Subkonto ZUS i konto OFE
 • Zwrot kosztów pogrzebu
 • Pełna wersja serwisu

  Bezpłatna infolinia

  800 217 417

  dok@votum-sa.pl

  Dziedziczenie z ZUS i OFE

  Skorzystaj z naszej wiedzy

  Subkonto zus i konto ofe

  Subkonto ZUS i konto OFE

  Dziedziczenie OFE /

  Baza wiedzy /

  Subkonto zus i konto ofe /

  Jakie środki dziedziczy się z ZUS i OFE?

  Jakie środki dziedziczy się z ZUS i OFE?

  pieniadze na emeryture

  Podstawą ustalenia emerytury jest, zgodnie z obowiązującym systemem emerytalnym, suma środków zewidencjonowanych na koncie i subkoncie prowadzonymi przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (wraz z kwotą środków przeniesionych z Otwartego Funduszu Emerytalnego).

   

  W związku z powyższym wysokość emerytury zależeć będzie od ewidencjonowanych i zwaloryzowanych kwot środków oraz od średniego dalszego trwania życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę danego ubezpieczonego. Sposób obliczania emerytury zachęca do dłuższego pozostawania na rynku pracy, ponieważ odłożenie decyzji o przejściu na emeryturę pozwala na podniesienie świadczenia.

   

  Na ubezpieczenie emerytalne odprowadzana jest składka w wysokości 19,52% podstawy wymiaru składki, czyli wynagrodzenia brutto. Od lutego 2014 r. do końca czerwca 2014 r. składka na ubezpieczenie w wysokości 12,22% ewidencjonowana była na koncie ZUS (I filar), 4,38% ewidencjonowana była na subkoncie ZUS a 2,92% odprowadzana była na rachunek w otwartym funduszu emerytalnym.

   

  Od lipca 2014 r., w zależności od dokonanego przez ubezpieczonego wyboru, część składki na ubezpieczenie emerytalne wynosząca 2,92% jest odprowadzana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych do wybranego przez ubezpieczonego otwartego funduszu emerytalnego lub ewidencjonowana na subkoncie ubezpieczonego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (łącznie 7,3%).

   

  pieniadze-emerytura

   

  Zmiany w przepisach dotyczących przekazywania składek do otwartych funduszów emerytalnych nie oznaczają ich likwidacji. Przekazanie części środków z OFE na subkonto prowadzone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a następnie brak złożenia oświadczenia o dalszym przekazywaniu składek do OFE nie spowoduje, że ubezpieczony przestaje być członkiem otwartego funduszu emerytalnego. Decyzja o nieprzekazywaniu lub przekazywaniu składek do funduszu emerytalnego może być zmieniona raz na cztery lata. Oświadczenie takie jest składane zawsze między 1 kwietnia a 31 lipca. Ostatnie miało miejsce w 2016 r.

   

  Jeżeli ubezpieczony nie był objęty obowiązkowym przystąpieniem do otwartego funduszu emerytalnego (urodzeni przed 31 stycznia 1968 r.) i z własnej woli do niego nie przystąpił, cała składka (19,52%) przekazywana jest do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i ewidencjonowana na indywidualnym koncie ubezpieczonego prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W tym przypadku, odprowadzane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składki (I filar), nie podlegają dziedziczeniu. Nie przejmie ich ani małżonek, ani dzieci zmarłego.

  Skorzystaj z infolinii:

  800-217-417

  Opłata według stawek własnych operatora.

  NAPISZ DO NAS

  Skontaktuj się

  CENTRALA Votum S.A.

  ul. Wyścigowa 56 i,53-012 Wrocław

  tel.:71/ 33 93 400, fax 71/ 33 93 403

  dok@votum-sa.pl, www.votum-sa.pl

  800 217 417

  dok@votum-sa.pl

  © Copyright 2015 - VOTUM S.A - Głos w Twojej sprawie.

  Partner HelpFind
  ^