fb twitter gplus email yt
 • Dziedziczenie
 • Prawo spadkowe
 • Subkonto ZUS i konto OFE
 • Zwrot kosztów pogrzebu
 • Pełna wersja serwisu

  Bezpłatna infolinia

  800 217 417

  dok@votum-sa.pl

  Dziedziczenie z ZUS i OFE

  Skorzystaj z naszej wiedzy

  Subkonto zus i konto ofe

  Likwidacja OFE

  Dziedziczenie OFE /

  Baza wiedzy /

  Subkonto zus i konto ofe /

  Likwidacja OFE poprzez utworzenie jednego funduszu?

  Likwidacja OFE poprzez utworzenie jednego funduszu?

  dziedziczenie ofe zmiany

  Jak twierdzą dziennikarze Rzeczpospolitej, dotarli oni do nieoficjalnych informacji na temat konsolidacji OFE w jeden fundusz. Taki krok oznaczałby, że czeka nas likwidacja OFE, przynajmniej w takiej formie, jaką my je znamy.

   

  Te nowiny opublikowane zostały w artykule Mateusza Pawlaka „Przymusowa konsolidacja OFE” w wydaniu z 27.05.2016 r. Według niepotwierdzonych jeszcze informacji, rząd chciałby stworzyć jeden duży fundusz emerytalny z aktywami wszystkich dwunastu OFE wartymi obecnie ponad 140 miliardów złotych.

   

  Zarządzanie tym funduszem zostałoby najprawdopodobniej przekazane jednej ze spółek Skarbu Państwa, Nieoficjalnie wskazuje się, że miałby to być Powszechny Zakład Ubezpieczeń lub Bank Gospodarstwa Krajowego. Eksperci takiej decyzji upatrują się przede wszystkim w chęci obniżenia kosztów zarządzania aktywami OFE lub, co bardziej prawdopodobne, zwiększenia politycznego wpływu na spółki notowane na GPW.

   

  Czy zlikwidowanie OFE jest możliwa?

   

  Na chwilę obecną ani PZU, ani rząd nie potwierdzili powyższych rewelacji. Na oficjalne informacje zapewne będziemy musieli poczekać do czasu przeglądu systemu emerytalnego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Takie sprawozdanie rząd ma przedstawić Sejmowi do końca tego roku (tj. do końca 2016 r.). Jak wskazuje Rzeczpospolita na rozstrzygnięcie w tej kwestii będziemy musieli poczekać jeszcze kilka miesięcy.
  likwidacja ofe

  W związku z pojawiającymi się informacjami o planach ingerencji w obecnie funkcjonujący system emerytalny w ramach II filaru, nasuwa się oczywiste pytanie, czy środki ulokowane w otwartych funduszach emerytalnych są bezpieczne. Jeśli bowiem likwidacja OFE okaże się prawdą, czy musimy obawiać się, że zmienią się przepisy określające sposób dziedziczenia tych środków.
   

  Czy konsolidacja OFE będzie miała wpływ na dziedziczenie?

   

  Czy jeżeli nie dożyjemy wieku emerytalnego, po przekroczeniu którego będziemy mogli korzystać z tych środków, to ktoś z naszych bliskich przejmie po nas zgromadzone pieniądze? W obecnie obowiązującym systemie emerytalnym pieniądze odłożone w Otwartych Funduszach Emerytalnych oraz na subkoncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych mogą być dziedziczone przez małżonka zmarłego, osoby wskazane przez zmarłego albo spadkobierców zmarłego. Pisaliśmy o tym we wcześniejszych artykułach (zobacz: Dziedziczenie środków z OFE).

   

  Natomiast w planowanym projekcie konsolidacji OFE nie ma informacji o jakichkolwiek zmianach, które dotyczyłby dziedziczenia środków na rachunkach  OFE.  Wszystko wskazuje na to, iż na chwilę obecną nic się w tym zakresie nie zmieni.

  Skorzystaj z infolinii:

  800-217-417

  Opłata według stawek własnych operatora.

  NAPISZ DO NAS

  Skontaktuj się

  CENTRALA Votum S.A.

  ul. Wyścigowa 56 i,53-012 Wrocław

  tel.:71/ 33 93 400, fax 71/ 33 93 403

  dok@votum-sa.pl, www.votum-sa.pl

  800 217 417

  dok@votum-sa.pl

  © Copyright 2015 - VOTUM S.A - Głos w Twojej sprawie.

  Partner HelpFind
  ^