fb twitter gplus email yt
 • Dziedziczenie
 • Prawo spadkowe
 • Subkonto ZUS i konto OFE
 • Zwrot kosztów pogrzebu
 • Pełna wersja serwisu

  Bezpłatna infolinia

  800 217 417

  dok@votum-sa.pl

  Dziedziczenie z ZUS i OFE

  Skorzystaj z naszej wiedzy

  Subkonto zus i konto ofe

  Okno transferowe

  Okno transferowe między OFE a ZUS

  okno transferowe

  Reforma systemu emerytalnego z roku 2013 wprowadziła zasadę dobrowolności członkostwa w otwartych funduszach emerytalnych. Dała również możliwość wyboru, czy chcemy, aby nasze składki były w całości ewidencjonowane na subkoncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, czy jednak mają one być rozdzielane tak jak do tej pory.

   

  W pierwszym przypadku część składki emerytalnej w wysokości 7,3% trafia wyłącznie do ZUS, w drugim składka zostaje podzielona pomiędzy subkonto w ZUS (4,38%) a rachunek emerytalny w OFE (2,92%).

   

  Okno transferowe otwarte

   

  Jeżeli w roku 2014 dokonałeś wyboru, to w tym momencie mamy możliwość zmiany decyzji. Pozwala nam na to tzw. okno transferowe. Między 1 kwietnia a 31 lipca 2016 roku masz możliwość złożenia deklaracji o zmianie przekazywania składek. Oświadczenie można składać osobiście w ZUS, listownie, a także elektronicznie za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

   

  Osoby rozpoczynające pracę od razu decydują, czy chcą, aby część ich składki emerytalnej była przekazywana do OFE, a reszta była ewidencjonowana na subkoncie w ZUS. Jeżeli w pierwszych miesiącach zatrudnienia nie zawrą umowy z OFE, składki emerytalne będą trafiały w całości do ZUS. Zmienić to będą mogły na ogólnych zasadach, gdy po raz kolejny będzie otwarte okno transferowe, a więc za cztery lata, czyli w 2020 roku.

   

  Wybrać ZUS czy OFE?

   

  Przy okazji możliwości zmiany dyspozycji przekazywania środków pomiędzy ZUS a OFE w ramach okna transferowego, warto zastanowić się co będzie dla nas korzystniejsze? Czy pozostawić część środków w otwartym funduszu emerytalnym czy przekazać je do ZUS?

   

  Niestety nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Decyzję o pozostaniu w OFE  należy podejmować w oparciu o własną skłonność do ryzyka, ponieważ w przeciwieństwie do środków na subkoncie w ZUS, środki w funduszach emerytalnych mogą być inwestowane na giełdzie. Z jednej strony daje to możliwość dużych zysków, z drugiej, w przypadku niesprzyjającej sytuacji ekonomicznej, należy liczyć się z możliwością straty. Wówczas nasza emerytura może być mniejsza niż to zakładaliśmy. Dlatego też jeżeli nasza skłonność do ryzyka nie jest duża, to decyzja o pozostaniu w ZUS wydaje się właściwa.

   

  transfer zus

   

   

  Zastanawiając się nad wyborem OFE czy ZUS w okresie, gdy okno transferowe jest otwarte, należy także uwzględnić fakt, iż w przypadku naszej śmierci środki te podlegają dziedziczeniu. Dotyczy to zarówno środków zgromadzonych na rachunku w OFE jak i na subkoncie w ZUS. Zatem wybór OFE czy ZUS może dotyczyć nie tylko wyłącznie naszej sytuacji emerytalnej. Dbając o najbliższych powinniśmy myśleć o zapewnieniu im bezpieczeństwa finansowego w przypadku naszej śmierci. Służyć temu mogą oczywiście polisy na życie, ale nie zapominajmy również, iż środki zgromadzone w OFE czy na subkoncie w ZUS mogą również zapewnić bezpieczeństwo finansowe naszej rodzinie w sytuacji kiedy nas zabraknie (zobacz: Czy możliwe jest dziedziczenie składek ZUS?).

   

  Jak długo nasi bliscy będą czekać na wypłatę środków zgromadzonych przez nas na przyszłą emeryturę w przypadku naszej śmierci? To również jest zależne od tego, czy wybraliśmy OFE czy wyłącznie ZUS. W pierwszym przypadku zgodnie z obowiązującymi przepisami procedura uzyskania zwrotu środków z funduszu emerytalnego nie powinna trwać dłużej niż trzy miesiące od przedłożenia kompletu dokumentów, a następnie taki sam czas uzyskanie środków z subkonta w ZUS. Jednak gdy zdecydowaliśmy o odkładaniu środków wyłącznie na subkoncie w ZUS okres ten będzie odpowiednio krótszy. Nie to jednak powinno być elementem decydującym o ewentualnym przeniesieniu środków, kiedy otwarte jest okno transferowe, lecz wspomniana wcześniej skłonność do ryzyka.

  Skorzystaj z infolinii:

  800-217-417

  Opłata według stawek własnych operatora.

  NAPISZ DO NAS

  Skontaktuj się

  CENTRALA Votum S.A.

  ul. Wyścigowa 56 i,53-012 Wrocław

  tel.:71/ 33 93 400, fax 71/ 33 93 403

  dok@votum-sa.pl, www.votum-sa.pl

  800 217 417

  dok@votum-sa.pl

  © Copyright 2015 - VOTUM S.A - Głos w Twojej sprawie.

  Partner HelpFind
  ^